Sale Sizzler and Track Day

Long Jump

We held a family track day in conjunction with Spectrum Striders on Saturday; the weather was fine, there were plenty of races and loads for the children as well – a really nice day out. The results are published below.

On Thursday it was the second Sale Sizzler, and we had PBs from Lee, Phil, Jonathan, Jamie, Mike, Germaine, Amanda, Jan and Sammie – very impressive. And finally the previous weekend Mike and Carolyn completed their first Ultra – “Race to the Stones” a 50KM run through the Chilterns – well done.

Results

Warrington parkrun

Pos Name Cat Cat Pos Gen Pos Time Age% Standard Notes
6 Peter Murphy M40 3 6 19:21 70.89 Silver PB
19 Julian Dickinson M40 5 19 20:56 67.36 Bronze
22 Michael Smith M50 1 21 21:02 71.24 Silver
58 Ian Pike M45 3 52 22:39 64.16 Bronze
61 Colin Oakley M45 6 55 22:43 64.42 Bronze
103 Georgina Walker F40 6 11 24:08 63.6 Bronze
104 Jamie Bradbury M40 17 93 24:08 56.84 Copper
105 Jason Rowbottom M50 9 94 24:10 61.03 Copper
107 Tony Sala M60 4 96 24:15 65.84 Bronze
127 David Dean M50 12 110 24:55 61.07 Copper
140 Mark Howarth M 42 122 25:31 52.25
163 Tim Brown M50 16 140 26:14 56.67 Copper
266 Jen Murphy F35 10 66 29:40 50.45
307 Katie Guess F50 6 96 31:25 52.57
317 Victoria Hennessey F40 21 104 31:51 47.88
328 Joanne Wadsworth F45 20 112 32:16 49.12
335 Laura Stevenson F45 22 116 32:36 50.15
404 John Hargreaves M40 5 249 37:16 48.08
441 Dominique Crompton F 34 186 1:01:31 24

York parkrun

Pos Name Cat Cat Pos Gen Pos Time Age%
394 Chris Hatton M 84 258 39:01 34.9

Pennington Flash parkrun

Pos Name Cat Cat Pos Gen Pos Time Age% Standard
6 Phil Rowen M45 1 6 20:01 71.02 Silver

Raphael parkrun

Pos Name Cat Cat Pos Gen Pos Time Age%
182 Ian Ridgley M55 12 139 30:34 50.55

Wythenshawe parkrun

Pos Name Cat Cat Pos Gen Pos Time Age% Standard
102 Nick Fogarty M45 16 89 24:51 58.48 Copper

Cheadle Hulme parkrun

Pos Name Cat Cat Pos Gen Pos Time Age%
50 Chris Pickford M55 3 33 37:43 40.96

Stamford Park parkrun

Pos Name Cat Cat Pos Gen Pos Time Age%
37 Sarah McDermott F35 3 7 28:44 51.86

Stretford parkrun

Pos Name Cat Cat Pos Gen Pos Time Age% Standard
129 Anthony Hilton M40 14 107 22:40 61.32 Copper

Sale Sizzler

Pos Name Cat Cat Pos Gen Pos Time Age% Standard Notes
44 Lee Hughes M40 4 41 16:56 82.09 Gold PB and Club Record
139 Phil Rowen M45 11 124 18:49 75.55 Gold PB
185 James Williams M40 24 164 19:27 71.47 Silver
199 Jonathan Cocroft M 106 178 19:46 66.78 Bronze PB
204 Jamie Bradbury M40 27 182 19:55 68.87 Silver PB
242 Nick Fogarty M45 28 209 20:35 70.61 Silver
243 Michael Smith M50 11 210 20:37 72.68 Silver PB
253 Jose Perez M45 29 218 20:52 68.61 Silver
294 Georgina Walker F40 10 48 21:32 71.28 Silver
300 Germaine Holmes F40 12 51 21:38 72.03 Silver PB
330 Lee Shears M40 44 270 22:22 61.7 Bronze
344 Amanda Pemberton F40 15 66 22:42 68.65 Silver PB
376 Emma Nunnerley F40 17 76 23:27 64.68 Bronze
381 Jenny McClelland F45 5 78 23:32 67.99 Silver
398 Jan Lancaster F55 4 88 23:51 74.14 Silver PB
470 Carolyn Smith F50 10 133 27:30 61.39 Bronze
496 Sammie Maher F 56 147 29:27 50.25 PB

 

TRACK DAY RESULTS

400ms

Pos Bib Name Club Time
1 323 Stephen Pilditch Spectrum Striders 1:01
2 1113 Dave Nunnerley Lymm Runners 1:03
3 935 Jamie Bradbury Lymm Runners 1:04
4 694 Lee Hughes Lymm Runners 1:05
5 255 Huw Kinsman Spectrum Striders 1:09
6 950 Julian Spencer Spectrum Striders 1:12
7 73 Rob McHarry Spectrum Striders 1:14
8 14 Liz Whitefield Spectrum Striders 1:16
9 828 Peter Murphy Lymm Runners 1:16
10 949 Jose Perez Lymm Runners 1:18
11 931 Emma Nunnerley Lymm Runners 1:21
12 76 Amanda Pemberton Lymm Runners 1:22
13 59 Stephen Springall Spectrum Striders 1:23
14 289 Elly Roberts Spectrum Striders 1:23
15 278 Andy Smith Helsby 1:24
16 445 Laura Eagleton Lymm Runners 1:24
17 1126 James Blundell Spectrum Striders 1:27
18 937 Alan Brady Spectrum Striders 1:28
19 250 Jen Murphy Lymm Runners 1:30
20 1236 Lisa Napier Spectrum Striders 1:34
21 932 Pam Hughes Spectrum Striders 1:45
22 675 Alan Peers Spectrum Striders 3:54

Juniors                                   

1 948 Olly Murphy Lymm Runners 1:31
2 930 Alisa Pemberton Spectrum Striders 1:46
3 62 Karla Atherton Spectrum Striders 1:47
4 251 Oliver Ansell Lymm Runners 1:48
5 1237 Ted Murphy Lymm Runners 1:49
6 436 Wilf Bradbury Lymm Runners 1:50
7 928 Jacob Partington Spectrum Striders 1:53
8 372 Nelle Kirk Spectrum Striders 1:59
9 75 Elsie Nunnerley Lymm Runners 2:03
10 944 Grace Southerst Spectrum Striders 2:08
11 444 Edie Kirk Spectrum Striders 2:09
12 1850 Charlie Partington Spectrum Striders 2:11
13 16 Isabella Napier Spectrum Striders 2:20
14 253 Alicia Ansell Lymm Runners 2:30
15 276 Francesica Hughes Spectrum Striders 3:10

 

800ms

Pos Bib Name Club Time
1 323 Stephen Pilditch Spectrum Striders 2:25
2 694 Lee Hughes Lymm Runners 2:31
3 935 Jamie Bradbury Lymm Runners 2:40
4 828 Peter Murphy Lymm Runners 2:46
5 950 Julian Spencer Spectrum Striders 2:51
6 255 Huw Kinsman Spectrum Striders 2:54
7 73 Rob McHarry Spectrum Striders 2:54
8 98 Alex Roberts Spectrum Striders 3:04
9 278 Andy Smith Helsby 3:16
10 289 Elly Roberts Spectrum Striders 3:17
11 14 Karon Forster Spectrum Striders 3:17
12 931 Emma Nunnerley Lymm Runners 3:17
13 76 Amanda Pemberton Lymm Runners 3:22
14 276 Francesica Hughes Spectrum Striders 3:22
15 445 Laura Eagleton Lymm Runners 3:28
16 675 Alan Peers Spectrum Striders 3:57

Juniors                         

1 948 Olly Murphy Lymm Runners 3:37
2 1237 Ted Murphy Lymm Runners 4:11
3 436 Wilf Bradbury Lymm Runners 4:27
4 372 Nelle Kirk Spectrum Striders 4:32
5 62 Karla Atherton Spectrum Striders 4:34
6 944 Grace Southerst Spectrum Striders 4:51
7 251 Oliver Ansell Lymm Runners 5:05
8 1850 Charlie Partington Spectrum Striders 5:13
9 75 Elsie Nunnerley Lymm Runners 5:30
10 444 Edie Kirk Spectrum Striders 5:38
11 18 18 5:58
12 16 Isabella Napier Spectrum Striders 6:12

 

1Mile

Pos Bib Name Club Time
1 694 Lee Hughes Lymm Runners 5:09
2 323 Stephen Pilditch Spectrum Striders 5:35
3 935 Jamie Bradbury Lymm Runners 5:38
4 828 Peter Murphy Lymm Runners 5:47
5 14 Liz Whitefield Spectrum Striders 5:55
6 950 Julian Spencer Spectrum Striders 6:03
7 98 Alex Roberts Spectrum Striders 6:10
8 73 Rob McHarry Spectrum Striders 6:11
9 255 Huw Kinsman Spectrum Striders 6:17
10 949 Jose Perez Lymm Runners 6:18
11 278 Andy Smith Helsby 6:38
12 289 Elly Roberts Spectrum Striders 6:42
13 431 David Roberts Spectrum Striders 6:43
14 937 Alan Brady Spectrum Striders 6:43
15 354 Gary Kirk Spectrum Striders 7:00
16 76 Amanda Pemberton Lymm Runners 7:01
17 1236 Lisa Napier Spectrum Striders 7:42
18 675 Alan Peers Spectrum Striders 8:35

 

3000ms

Pos Bib Name Club Time
1 694 Lee Hughes Lymm Runners 10:30
2 828 Peter Murphy Lymm Runners 11:26
3 323 Stephen Pilditch Spectrum Striders 12:00
4 949 Jose Perez Lymm Runners 12:37
5 950 Julian Spencer Spectrum Striders 13:01
6 14 Karon Forster Spectrum Striders 13:14
7 255 Huw Kinsman Spectrum Striders 13:15
8 276 Francesica Hughes Spectrum Striders 13:42
9 931 Emma Nunnerley Lymm Runners 14:27
10 675 Alan Peers Spectrum Striders 16:51

 

Long Jump

Max
1 694 Lee Hughes 450 407 450
2 Paul? 375 418 380 418
3 1113 Dave Nunnerley 320 386 380 386
4 323 Stephen Pilditch 328 360 295 360
5 59 Stephen Springall 280 335 350 350
6 73 Rob McHarry 325 346 348 348
7 76 Amanda Pemberton 240 230 345 345
8 255 Huw Kinsman 290 324 340 340
9 935 Jamie Bradbury 290 334 338 338
10 950 Julian Spencer 295 304 312 312
11 828 Peter Murphy 260 295 282 295
12 431 David Roberts 270 270
13 250 Jen Murphy 210 260 230 260
14 949 Jose Perez 180 210 252 252
15 278 Andy Smith 240 205 240

Juniors                            

948 Olly Murphy 375 335 325 375
2 444 Edie Kirk 280 300 325 325
3 372 Nelle Kirk 235 310 235 310
4 1237 Ted Murphy 190 200 300 300
5= 928 Jacob Partington 255 265 270 270
5= 251 Oliver Ansell 265 270 265 270
7 930 Alisa Pemberton 240 265 260 265
8 Thomas 200 150 260 260
9 75 Elsie Nunnerley 245 255 250 255
10= 253 Alicia Ansell 245 250 250 250
10= 944 Grace Southerst 230 250 240 250
12 62 Karla Atherton 230 240 240
13= 436 Wilf Bradbury 225 225 230 230
13= 16 Isabella Napier 225 230 210 230
15 276 Francesica Hughes 210 210
16 1850 Charlie Partington 200 200 200
17 Olly 130 190 190

 

4 X 100ms

Pos Team
1= 1 James Blundell David Roberts Elly Roberts Alex Roberts
1= 3 Karon Forster Suzanna Foster Kenny Foster Rebecca Foster
3 2 Alan Peers Huw Kinsman Rob McHarry Stephen Pilditch
4 4 Emma Nunnerley Andy Smith Amanda Pemberton Dave Nunnerley

 

Fun Relay

Pos Team Member Member Member Member
1 4 Emma Nunnerley Amanda Pemberton Andy Smith Dave Nunnerley
2 2 Huw Kinsman Alan Brady Stephen Pilditch Rob McHarry
3 3 Karon Forster Suzanna Foster Kenny Foster Rebecca Foster
4 1 James Blundell David Roberts Elly Roberts Alex Roberts
5 5 538 Alicia Ansell Rob McHarry Alisa Pemberton

 

Egg & Spoon

Heat 1

1 Olly Murphy 20 secs
2 Edie Kirk
3 Alisa Pemberton
4 938
5 Ted Murphy
6 Elsie Nunnerley
Grace

Heat 2         

1 Oliver Ansell 25 secs
2 Nelle Kirk
3 Karla Atherton
4 Olllie
5 Charlie Partington
6 Seb Hughes

Sunday 16th July

Race to the Stones

Pos Name Cat Time
33 Michael Smith M50 6:46:12
34 Carolyn Smith F50 6:46:13